Search
Steam Shower 36 Inch D x 60 Inch W x 87 Inch H with Traditional Subway Tile Framed Enclosure and Shower Base
By: Randolph Morris
Item
RMSHWTRAD-6036-BN
$5,895.00
10% off with code END10
Ships Free - Special Order Item -
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Kit includes: Steam Unit, Shower Enclosure, Shower Door and Shower Base
- Shower door features swing door with tight magnetic closure and C-pull handle
- Durable solid surface material is easy to clean and virtually maintenance-free
- Color runs completely through the material, so it will not wear away
- Slip-resistant circle pattern provides additional safety and resists mold and mildew
- Integral drain provides easy installation and fits standard size plumbing
- Promotes relaxation and aids in stress relief
- Helps reduce and relieve allergy symptoms by clearing out sinus and nasal passages
- Encourages a deep and restful sleep
- Opens pores and leaves your skin feeling soft and refreshed
- Relives tension in muscles and decreases soreness
- Boosts circulation and helps alleviate arthritis pain
- Steam showers provide a meditative space, putting your mind at ease by increasing endorphins and improving mental health
- Steaming helps regulate hormones for better exercise results
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Base Finish | White |
|---|---|
| m2_base_size | 36 x 60 |
| Certification | cUPC |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Hinged |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Finish | Brushed Nickel |
| For use with | Alcove Shower Base |
| Frame Type | Framed |
| Glass Thickness | 3/16" |
| Includes | Integrated tile flange for water leak prevention |
| Installation Type | Alcove |
| Made In | United States |
| Material | Glass / Metal |
| Minimum Threshold Required | 3'' |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 36" D x 60" W x 87" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Walk-In Opening | 28-1/2" |
| Weight | 566 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form