Search
48 Inch Cast Iron Wall Mount Farmhouse Trough Sink
By: Randolph Morris
Item
CASTSINK48-8D-S
Starting at:
$1,675.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty cast iron
- Coated with a layer of porcelain enamel to ensure resistance to chipping and cracking
- High-gloss finish
- Can be mounted to the wall or in a vanity
- Mounting brackets included
- Custom painted products are special order items and are non-returnable and non-cancelable once started
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 11 |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | 8" Wall Mount |
| Inside Dimensions | 40" W x 11" D |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Cast Iron |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 48-1/8" W x 18" D x 16-1/4" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Style | Wall Mount |
| Weight | 168 lbs |
| Width | 48-1/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form