Search
Wall Mounted Kitchen Faucet - Metal Cross Handles
By: Randolph Morris
Item
RMH034-S
Starting at:
$194.99
10% off with code JULY10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The elegant wall-mount Utility Sink Faucet with Soap Dish infuses your space with vintage appeal. Combining resilient brass craftsmanship with old-world charm, this bathroom wall faucet offers timeless sophistication. The gracefully arched spout and traditional cross metal handles provide premium functionality and accentuate classic decor. With an elevated design and convenient soap dish included, this wall-mount bathroom faucet helps to save precious countertop room.
OVERVIEW
- Resilient brass craftsmanship for durability
- Premium finish for an upscale appeal
- Available in a variety of finishes
- All finishes resist tarnishing and corrosion
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Easy wall-mount allows for simple installation
- Wall-mounted location saves countertop space
- Elevated design provides full accessibility
- Features metal cross handles designed for a comfortable grip
- Handles include porcelain inlays labeled for hot and cold
- Unique silhouette makes your faucet a centerpiece
- A functional faucet that doesn't sacrifice style
- Creates a vintage, old-world aesthetic
- Timeless, sophisticated appeal
- Elevated, gracefully-curving spout
- Convenient soap dish attached!
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Faucet Centers | 8" |
|---|---|
| Flow Rate | 1.8 |
| Handle Style | Metal Lever |
| Installation Type | Wall Mount |
| Material | Brass |
| Promotional Code | 10% off with code JULY10 |
| Spout Reach | 9-1/8" |
| m2_spray_type | None |
| Valves | Ceramic quarter turn |
| Width | 10 3/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form