Search
Everdeen 48 Inch Oak Console Floating Vanity with Square Drop-in Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RMJM-48WH-S
Starting at:
$1,223.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Expertley crafted solid wood frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Softclose drawer system
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 48" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Basin Depth | 6 |
| Collection | Everdeen |
| Countertop Finish | White |
| Depth | 21-3/4" |
| Finish | White |
| Height | 17" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 48" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Mirror Included | No |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 48 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 3 |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Dimensions | 48" L x 48" W x 17" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 17-1/2" L x 12-1/4" W |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Drop-In |
| Style | Contemporary, Modern |
| Vanity Top | Solid Surface |
| Vanity Weight | 65 lbs |
| Weight | 170 lbs |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form