Search
Valeta 69 Inch Acrylic Double Slipper Freestanding Tub
By: Randolph Morris
Item
RMAQ6-S
Starting at:
$1,295.99
10% off with code OASIS
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Upgrade your bathroom space with the sophisticated style of the Valeta Freestanding Double Slipper Tub. Its unique bateau-style and the subtle rolled rim add to the sleek appeal, making it an exceptional addition to any bathroom decor. This 69 inch acrylic tub offers a spacious and versatile double slipper design allowing you to lounge at either end with ease. Crafted from durable acrylic material, this modern freestanding tub provides enduring beauty, for a fresh contemporary aesthetic.
OVERVIEW
- High-gloss, stain-resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Features adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Made from high-quality acrylic for durability and heat retention
- Spacious 69 inch length offers ample room for relaxation
- No faucet drillings for a clean, minimalist aesthetic
- Compatible with freestanding or wall-mounted tub fillers
- Designed for above-floor rough-in plumbing for easier setup
- Classic design complements both traditional and modern bathrooms
- Deep soaking depth for a truly relaxing bathing experience
- Reinforced bottom for extra stability and support
- A great alternative to traditional built-in tubs for a modern upgrade
- Optional: Our specially designed spray foam insulation blend adds an extra layer of warmth to the inner wall of the tub, vastly extending your relaxing bathing experience. Please allow an additional 5 to 10 days for production time.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Valeta |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Height | 26-3/4" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 68-7/8" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 68-7/8" L x 32-1/4" W x 26-3/4" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code OASIS |
| Tub Seating Area | 47-1/4" L x 18-1/8" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15-3/8" |
| Style | Contemporary, Double Slipper, Freestanding |
| Water Capacity | 63 gallons |
| Weight | 88 lbs |
| Width | 32 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form