Search
Thermostatic Shower Set with Handheld Shower
By: Randolph Morris
Item
RMB651028-S
Starting at:
$1,064.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Discover style and convenience with the Exposed Thermostatic Shower System from Randolph Morris. Made from solid brass, this bathroom shower set features a luxurious rainfall showerhead and a handheld shower complete with a convenient 5-foot shower hose. The thermostatic technology maintains your desired temperature setting for a perfect shower every time. With a premium finish that resists corrosion, this bathroom shower fixture makes a great addition to your master bath.
OVERVIEW
- Set includes: Thermostatic Faucet, Riser, Shower Arm, Showerhead, Handheld Shower, Riser Bracket, and Wall Support
- Thermostatic and pressure balanced. Keeps shower temperature +-1 degree Celsius
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Faucet Centers | 7-1/8" Bathroom Wall |
|---|---|
| Handshower Hose Length | 60" L |
| Handshower Included | Yes |
| Height | 3-3/8" |
| Overall Height | 3-3/8" |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Riser Length | 39 3/8" |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Showerhead Extension | 15-3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form