Search
Single Basin Taps - Metal Lever Handles
By: Randolph Morris
Item
RMB262ML-S
Starting at:
$100.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
These single basin taps will be a beautiful addition to your bathroom. They feature metal lever handles in a true reproduction style. With a solid brass construction, these taps remain lead-free. This faucet style allows you to mix water to your desired temperature within the sink basin.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Base Diameter | 1 3/4" |
|---|---|
| Faucet Centers | Variable |
| Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handle Style | Metal Lever |
| Installation Type | Widespread |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 4-1/2" |
| Spout Reach | 3" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form