Search
Shower Supply Elbow Union - Round
By: Randolph Morris
Item
RMAS-EUR02-S
Starting at:
$39.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Elevate your shower experience with our premium Tranquil Shower Supply Elbow Union. Meticulously crafted from high-quality brass, the wall-mounted design showcases sleek lines and a minimalist aesthetic, seamlessly blending with any modern bathroom decor. Effortlessly connect your handshower and ensure optimal water flow for a rejuvenating shower experience. Available in a variety of elegant finishes, this shower elbow not only offers functionality but also adds a touch of sophistication to your shower space.
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Brass elbow union
- Connects hand shower to the wall with G 1/2" connection hose
- Features a contemporary round design
- Choose from a variety of finishes like chrome, matte black, and brushed brass
- Minimalist aesthetic complements a variety of bathroom décor
- Precision-engineered for secure and stable hand shower attachment
- Designed for a wall-mounted installation
- Concealed mounting hardware creates a polished look
- A perfect choice to complete your shower renovation project
- Easy-to-install design suitable for DIY and professionals
- Expertly crafted for long-lasting durability
- Optimized design for convenient hand shower access and use
- Hand shower not included
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPc |
|---|---|
| Collection | Tranquil |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Height | 1-7/8" |
| Length | 1-7/8" |
| Overall Dimensions | 1-7/8" L x 1-7/8" W x 1-7/8" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Round |
| Width | 1 7/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form