Search
Tranquil Rainfall Thermostatic Shower Set with sqaure showerhead,Square handles, and sqaure Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMAS-2TSQ-SQH-HSQ-S
Starting at:
$599.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Discover modern shower elegance with the Tranquil Rainfall Thermostatic Shower Set with Square Shower Head, Square Handles, and Square Handshower. Expertly crafted from premium stainless steel, our luxury shower systems ensure resistance to tarnish and corrosion. The bathroom shower set includes a wall-mount rain shower head, thermostatic valve for precise temperature control, and handheld shower for refreshing convenience. Experience daily tranquility with the therapeutic spray pattern from the rainfall shower head and create a spa-like sanctuary right in your own bathroom.
OVERVIEW
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Features a minimalist design that's perfect for any bathroom
- Shower system includes wall-mount rainfall showerhead, two function thermostatic valve, and hand shower
- Thermostatic valve can control temperature to the exact degree
- Thermostatic two Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Showerhead, shower arm, and valve plate are made of stainless steel
- Made to withstand daily use and maintain its pristine appearance
- Thermostatic two Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Choose from a variety of finishes like in chrome, matte black, and brushed brass finishes
- Seamlessly blends modern innovation and timeless elegance
- Thermostatic two Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Thermostatic two Function diverter features 1/2" IPS inlets
- Thermostatic two Function diverter features 1/2" IPS inlets
- A perfect choice for your renovation project
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | CUPc |
|---|---|
| Collection | Tranquil |
| Faucet Centers | None |
| Flow Rate | 1.8 GPM |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Square |
| Shower Arm Length | 15-3-4" |
| Shower Arm Included | Yes |
| Showerhead | Thin Rain |
| Showerhead Dimensions | 8" |
| Showerhead Extension | 19-7/8" |
| Showerhead Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Thermostatic | Yes |
| Valves | Thermostatic |
Product Features
Resources
Login and Registration Form