Search
Portland Collection 39 Inch Concrete Semi-Recessed Sink
By: Randolph Morris
Item
RMCZZ28-S
Starting at:
$675.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Concrete composite construction ensures long-lasting durability
- Easy to clean using warm, soapy water and a soft cloth
- Avoid using harsh chemical cleaners, abrasive brushes or sponges
- Resistant to heat, stains, and scratches
- We recommend waxing your sink every six months
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Portland Collection |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2 3/4" |
| Faucet Centers | 8 Inch |
| Inside Dimensions | 35-1/4" W x 12-1/4" D x 4-1/3"H |
| Installation Type | Semi-Recessed |
| Material | Concrete Resin |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 39-3/8" W x 18-1/2" D x 5-1/8"H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form