Search
Portable Spa Towel Warmer
By: Randolph Morris
Item
RMGH18-S
Starting at:
$85.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy the comfort of a warm towel, robe, or pajamas right after your bath or shower with the portable spa towel warmer. The easy to operate, single-touch control heats the warmer up in minutes and lasts up to 60-minutes. The compact, lightweight design allows you to easily move your towel warmer to different areas of your home, ensuring the comfort of a warm towel or blanket is always close by.
OVERVIEW
- Single-touch control heats the towel warmer in minutes
- Up to 60-minutes of heating time
- Heats towels all the way through, eliminating cold spots
- Double-walled insulated lid keeps heat in while staying cool to the touch
- Compact and lightweight design allows the warmer to easily move from one place to another
- Can accommodate up to two large bath towels or personal throw blanket, robe, PJ's and more
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | ETL Certified |
|---|---|
| Cord Length | 7-1/4 ft |
| Height | 18-1/2" |
| Installation Type | Freestanding |
| Output | 120V AC |
| Overall Dimensions | 13-1/4" L x 13-1/4" W x 18-1/2" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Switch Type | Plug-In |
| Watts | 450 |
| Weight | 7 lbs |
| Width | 13 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form