Search
30 Inch Copper Single Bowl Apron Farmhouse Sink
By: Randolph Morris
Item
RMC10-S
$1,099.99
Save
$200.00
Starting at:
$899.99
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Our copper farmhouse sink features a smooth textured finish and a beautiful earth tone that will add natural color to your kitchen. This single bowl apron farmhouse sink is constructed from hand-hammered 14-gauge copper and is sure to add a stunning finishing touch to your kitchen.
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty 99.91% pure copper
- Hand-hammered for a one of a kind look and design
- Easy to maintain, requiring only a soft cloth and mild soap
- Living copper finish will patina over time
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- View all Copper Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Gauge | 14 |
| Inside Dimensions | 26-3/4" L x 18-3/4" W x 9" D |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Copper |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 30" L x 22-1/8" W x 9" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form