Search
Onyx 75 Inch Double Ended Marble Stone Tub
By: Randolph Morris
Item
RMFA-314
$10,159.00
10% off with code END10
Ships Free - Special Order Item - Preorder Today
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Handcrafted from a solid block of marble, the Onyx Marble Bathtub is a luxurious addition to a modern bathroom. The smooth, polished exterior and interior are soft to touch. The double-ended design offers smooth curves that will envelop your body for the most relaxing bathing experience. Make a statement in your master bathroom suite with the Onyx Marble Bathtub.
OVERVIEW
- Handcrafted from a solid block of stone
- Each tub is unique and will feature variations in color, shade, and veining
- Smooth, polished exterior and smooth, polished interior
- For maximum performance, seal stone with StoneTech Sealer before use
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Onyx |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | Black Marble |
| Height | 20-7/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 74-3/4" |
| Material | Marble |
| Overall Dimensions | 74-3/4" L x 43-3/8" W x 20-7/8" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 54" L x 26-1/2" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 17" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Weight | 1720 lbs |
| Width | 43 3/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form