Search
Mason Hill Glue-Up Alcove Tub Wall Tiles Kit
By: Randolph Morris
Item
RM107554-TWALL-S
Starting at:
$750.00
10% off with code END10
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Tiles measuring 15.75 W in. x 31.5 L in. for easy handling and installation
- Bundle Include 50 Rectangle Tiles with 2 Corner Trim Kits
- Bundle designed to fit a 60" D x 36" W x 60 H Alcove Tub
- Scratch and water-resistant for durability and longevity
- 4 mm thickness for added strength and stability
- Quick and easy cleaning for hassle-free maintenance, including no grout cleaning
- Lightweight design, easily carried by one person
- Smaller box format, for ease of shipping and handling
- Highly customizable with the ability to cut the tiles to size for any dimension or living space
- Versatile and suitable for installation in multiple areas of the home
- Simple tongue and groove installation that connects each tile seamlessly
- DIY installation with minimal tooling required
- Mistake-proof design allows for easy maneuvering and adjustments
- Flexibility to reposition or wiggle tiles in place as desired prior to full dryness
- Stress-free installation with no need for grout or extended drying time
- Seamless look with matching edge trims
- 10 year warranty for added peace of mind
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Mason Hill |
|---|---|
| Height | 15-3/4" |
| Length | 31-1/2" |
| Made In | United States |
| Material | SPC |
| Mounting Hardware Included | No |
| Overall Dimensions | 31-1/2" L x 15-3/4" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Shape | Rectangle |
| Width | 0.157" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form