Search
Everdeen 48 Inch Oak Console Vanity with Semi-Recessed Vessel Sink - Light Oak
By: Randolph Morris
Item
RMV50-48LO-SR-S
Starting at:
$935.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Expertley crafted solid wood frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Softclose drawer system
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 48"W x 3/4"D x 4"H |
|---|---|
| Basin Depth | 6-1/2" |
| Collection | Mia |
| Drain Included | No |
| Faucet Centers | Single Hole |
| Finish | White |
| Height | 24" |
| Installation Type | Wall Mount |
| Length | 48" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Mirror Included | No |
| Width | 48 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Dimensions | 48" L x 48" W x 24" H |
| Overflow | No |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-1/2" W x 16-1/2" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Semi-Recessed |
| Style | Contemporary, Modern |
| Vanity Top | Marble |
| Weight | 235 lbs |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form