Search
Lugano 68 Inch Resin Double Ended Matte Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBB5-S
Starting at:
$3,589.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Gentle curves and a smooth, solid surface design add beauty to the Lugano Resin Freestanding Tub. Made from a unique renewable and raw resin material, the Lugano is the perfect addition to your bathroom. The durable, solid surface is easy to clean and resistant to scratches.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Lugano |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Height | 22" |
| Includes | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 68-1/2" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 68-1/2" L x 30" W x 22" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 50-3/8" L x 20-7/8" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 47 gallons |
| Weight | 260 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form