Search
Kitchen Faucet with Pull Out Spray
By: Randolph Morris
Item
RMX702-S
Starting at:
$160.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
This pull-down kitchen faucet is designed to handle the everyday needs of a busy kitchen. The pull-down hand sprayer can shift from a light rinse to heavy-duty spray at the push of a button. Featuring a single-lever handle and a smooth high arching spout, this kitchen faucet with pull down sprayer is the perfect addition to your busy kitchen.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Features a retractable hose with dual spray
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Counter Thickness | 1-1/3" |
|---|---|
| Faucet Height | 14-7/8" |
| Flow Rate | 2.2 gpm |
| Handle Style | Metal Lever |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Height | 6-7/8" |
| Spout Reach | 9" |
| m2_spray_type | Pull-Down |
| Valves | Ceramic quarter turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form