Search
Karson 60 Inch Acrylic Double Ended Freestanding Tub
By: Randolph Morris
Item
RMJ-KARSON
Starting at:
$1,449.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- High-gloss, stain resistant acrylic is easy to clean
- Non-porous surface
- High-gloss finish is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Built-in metal base features six adjustable levelers to stablilize the bathtub
- Optional: Our specially designed spray foam insulation blend adds an extra layer of warmth to the inner wall of the tub, vastly extending your relaxing bathing experience. Please allow an additional 5 to 10 days for production time.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Kennedy |
|---|---|
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Filled Weight | 600 lbs |
| Finish | White |
| Height | 23-5/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 60" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 60" L x 31-1/2" W x 23-5/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 40-1/8" L x 18-7/8" W |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 15" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 60 gallons |
| Weight | 100 lbs |
| Width | 31 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form