Search
Everett 72 Inch Double Ended Freestanding Air Massage Tub - Made in USA
By: Randolph Morris
Item
RM-EVERETT-AIR-72
Starting at:
$3,355.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy a long relaxing soak in the Everett Air Massage Bathtub. This luxurious pedestal tub features a premium, high-gloss acrylic construction that is stain-resistant and easy to clean. The Everett Freestanding Air Jet Tub is lined with air injectors and features wave and pulse settings that will transform your bathroom into a spa-like retreat.
OVERVIEW
- Pairs with products from the Everett Collection
- Made in the USA
- Spacious ergonomic bathing area, designed for comfort
- Designed for comfortable two-person bathing
- Slip-resistant textured floor ensures safety when entering and exiting the bathtub
- Premium cast acrylic construction for long-lasting durability
- Easy to clean and highly durable
- Non-porous surface is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Perimeter air injectors for a full-body therapy that gently stimulates muscles and awakens senses
- Hygienic automated purge and dry system to reduce mold and bacteria build-up
- Includes remote blower kit with 25 ft. cabling and remote control
- Electronic control with wave and pulse modes
- Installation by an experienced plumber is recommended
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | UL |
|---|---|
| Collection | Everett |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Filled Weight | 1003 lbs |
| Height | 27" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 71-3/4" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 71-3/4"L x 39-5/8" W x 27" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Requires | A GFCI protected, 120 volt, 15 amp, 60 Hz circuit with a service ground dedicated only to powering the bath |
| Tub Seating Area | 45" L x 23-3/4" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 16" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Weight | 352 lbs |
| Width | 39 5/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form