Search
Everett 48 Inch Oak Console Vanity with Rectangular Undermount Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RMFED-48W-S
Starting at:
$935.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add the perfect finishing touch to any bathroom with the single sink Everett Console Vanity. Featuring two soft-close drawers and a long slatted shelf underneath, this console bathroom vanity has enough space to fit all your towels and toiletries. Brushed nickel pull-style handles add an elegant finish to this gorgeous white vanity. Made of solid birch and oak with your choice of counter, the Everett Vanity is the perfect addition to your bathroom. Complete the look with an LED mirror and your choice of bathroom sink faucet.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Backsplash Included: Yes
- Faucet Included: No
- Mirror Included: No
- Soft-close drawer system
- Classic white design
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Backsplash Dimensions | 48" W x 3/4" D x 4" H |
|---|---|
| Basin Depth | 7.5 |
| Collection | Everett |
| Depth | 22" |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | White |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 48" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 48 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Dimensions | 48" L x 48" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 17-1/2" L x 12-1/4" W |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Modern, Rustic |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form