Search
DreamLine Unidoor-X 64 1/2 inch W x 34 3/8 inch D x 72 inch H Frameless Hinged Shower Enclosure
By: DreamLine
Item
E32614534
Starting at:
$1,330.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Unidoor-X is a frameless shower door, tub door or enclosure that features a luxurious modern design, complementing the architectural details, tile patterns and the composition of your bath space. Unidoor-X showcases sleek, clean lines to enhance any shower space, creating a stunning appearance. DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant glass coating adds superior protection from stains and is nearly maintenance-free. Unidoor-X is part of DreamLine Unidoor collection, the most versatile line of shower doors and enclosures on the market.
OVERVIEW
- Model Size: 64 1/2 in. W x 34 3/8 in. D x 72 in. H
- Walk-in opening: 25 in.
- Configuration: 24 in. Hinged panel with attached Shower Door, 14 1/2 in. Inline panel and 34 3/8 Return panel
- Hinged and Return panels are attached to the wall by 1 in. anodized aluminum U-channel
- 1/2 in. width or out-of-plumb adjustment available within U-channel on Return panel side
- 1/4 in. out-of-plumb adjustment available within U-channel on Hinged panel side
- This model is not reversible. Left wall installation (Hinged Panel on left)
- Premium 3/8 in. (10 mm) thick certified clear tempered glass for a luxurious look
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Frameless glass design to give an open and airy feel to your shower space
- Solid brass glass-to-glass self-closing hinges
- Proprietary L-Bar ensures stability and provides an unobstructed look
- Pictured SlimLine shower base is not included
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Drilling into the threshold is required for installation of this product
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Unidoor-X |
| Depth | 34-3/8" |
| Door Configuration | Right-Hand Opening |
| Door Handle Position | Right |
| Door Type | Hinged |
| Drain Included | No |
| Drain Size | 2" |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Square |
| Height | 72" |
| Installation Type | Corner |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 0.625 |
| Width | 61" + |
| Overall Dimensions | 34-3/8" D x 64-1/2" W x 72" H |
| Overall Height | 72" |
| Walk-In Opening | 25" |
| Weight | 284 lbs |
| Width | 64 1/2" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form