Search
Erik 36 Inch Copper Farmhouse Apron Sink
By: Randolph Morris
Item
RMMX36-AC
$1,465.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty 99.91% pure copper
- Hand-hammered for a one of a kind look and design
- Easy to maintain, requiring only a soft cloth and mild soap
- Living copper finish will patina over time
- Copper has antimicrobial properties, which naturally kill bacteria
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- View all Copper Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on orders over $50 (includes all crating, freight, and residential delivery) within the 48 contiguous United States
- Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Erik |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | Antique Copper |
| Gauge | 14 |
| Height | 9" |
| Inside Dimensions | 33" W x 19" D x 8-7/8" H |
| Length | 36" |
| Material | Copper |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 36" L x 22" W x 9" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Weight | 38 lbs |
| Width | 22" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form