Search
Cora 48 Inch Solid Oak Bathroom Vanity with Rectangular Undermount Sink - Navy
By: Randolph Morris
Item
RMAST-48-NBSQ-S
Starting at:
$999.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Cora 48-Inch Bathroom Vanity will be a jaw-dropping addition to your bathroom. The navy blue finish and sleek vertical slatted design will give your bathroom the added wow factor it's been craving. The size is perfect for a guest, children's, or a smaller master bathroom. Three spacious drawers line each side of the vanity, while the center features a vertical slatted door that opens to reveal a large interior with a shelf. Made of solid oak, the Cora Bathroom Vanity will hold up to the demands of everyday use.
OVERVIEW
- Expertly crafted solid oak frame
- Features a single rectangular undermount sink
- Mortise and tenon joints ensure durability and stability
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Vanity door has soft-closing hinges
- Vanity drawers have soft-closing slides
- Spacious counter space offers plenty of room to keep toiletries closeby
- Six drawers offer plenty of storage
- On-trend navy blue design
- Choose from three countertop options
- Features gold pull-style handles
- Perfect size vanity for a children's or guest bathroom
- Bathroom sink faucet and mirror are sold separately
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Cora |
|---|---|
| Finish | Navy |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 48" |
| Material | Solid Oak |
| Mirror Included | No |
| Width | 48 Inch |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Dimensions | 48" L x 48" W x 34" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Style | Contemporary, Farmhouse, Traditional, Transitional |
| Vanity Weight | 113 lbs |
| Width | 48" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form