Search
Emerson 84 Inch Birch & Oak Console Double Vanity with Rectangular Undermount Sinks - Gray
By: Randolph Morris
Item
RMV584-MG
$1,695.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Add character to your master bathroom with the Emerson Console Double Vanity. This expertly crafted vanity features a solid birch and oak wood frame, sealed with a protective lacquer for moisture resistance. The vanity drawers boast a soft-close design and are finished with brushed nickel drawer pulls, while the countertop is a luxurious white Carrera marble.
OVERVIEW
- Features two rectangular undermount sinks
- Expertly crafted solid oak frame
- Mortise and tenon joints
- Sealed with a protective lacquer for moisture resistance
- Hardware Finish: Brushed Nickel
- Top & Sinks Included: Yes
- Faucets Included: No
- Mirrors Included: No
- Soft-close drawer system
- Versatile gray finish pairs with a variety of bathroom styles
- View all Vanity Base Wood Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Depth | 6.5 |
|---|---|
| Collection | Emerson |
| Counter Thickness | 3/4" |
| Countertop Finish | White Carrera Marble |
| Depth | 22" |
| Design | Vanity with Top |
| Drain Size | 1 1/2" |
| Faucet Centers | 8" |
| Finish | Gray |
| Height | 34" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 84" |
| Material | Solid Wood - Birch & Oak |
| Width | 84 Inch |
| Number of Basins | 2 |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Overall Dimensions | 84" L x 84" W x 34" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Sink Dimensions | 16-1/2" W x 6-1/2" D |
| Sink Finish | White |
| Sink Style | Undermount |
| Style | Contemporary, Modern, Transitional |
| Vanity Top | Marble |
| Weight | 398 lbs |
| Width | 84" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form