Search
Ellery 59 Inch Resin Double Ended Tub
By: Randolph Morris
Item
RMBB9-S
Starting at:
$2,529.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Ellery Resin Bathtub is a simple yet chic addition to your home. Handcrafted off the coast of South Africa, the Ellery is made from a proprietary, premium blend of natural and man-made materials. This non-porous bathtub is designed to provide a luxuriously comfortable bathing experience for many years to come.
OVERVIEW
- Solid Surface is a proprietary, premium blend of natural and man-made materials, engineered to maximize durability and comfort
- Solid Surface Bathtubs are handmade off the coast of South Africa by master craftsman
- Features a solid surface throughout, which means internal scratches easily polish out
- Non-porous surface
- Thick, solid walls retain heat and create a unique bathing experience
- View all Solid Surface Tub Samples here
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Ellery |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Height | 21-1/4" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 58-7/8" |
| Material | Stone Composite |
| Overall Dimensions | 58-7/8" L x 28-3/8" W x 21-1/4" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Seating Area | 47-1/4" L x 21-3/4" W |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 14" |
| Style | Contemporary, Double Ended, Freestanding |
| Width | 28 3/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form