Search
Deck Mount Clawfoot Tub Faucet with Handshower
By: Randolph Morris
Item
RM627C-S
Starting at:
$485.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Create a seamless look in your bathroom with this elegant deck mount tub faucet. Featuring shapely cross handles with porcelain lettered inlays, hand shower with porcelain handle, and a low spout, this bathtub faucet will be the highlight of your bathtub.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Connections | 1/2" IPS |
|---|---|
| Faucet Centers | 3"-12" Tub Rim |
| Handle Style | Metal Cross |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Deck/Rim Mount |
| Material | Solid Brass |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
| Valves | Ceramic quarter turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form