Search
Custos 24 Inch Toilet Grab Bar
By: Randolph Morris
Item
RMM3331-S
Starting at:
$98.99
Buy Now for Pre-Tariff Pricing
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The 24 Inch Toilet Grab Bar combines efficiency with visual appeal for a truly valuable addition to your bathroom. This ADA-approved grab bar is constructed from high-grade stainless steel for durability, with a premium finish that resists tarnishing and corrosion. With an easy-to-install design suitable for DIY and professionals, the 24 Inch Toilet Grab Bar is a low effort addition for high-impact support, as it includes flanges, set screws, mounting screws, and wall anchors with purchase. And particularly important for individuals aging in place or those with mobility issues, this piece is constructed with accessibility in mind, providing essential balance and stability. For maximum safety and the ultimate functionality, choose the 24 Inch Toilet Grab Bar.
OVERVIEW
- Toilet Grab Bar
- ADA Approved
- Includes flanges and set screws, wall anchors and mounting screws
- Stainless steel construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Designed for Bathroom Toilets
- Choose from a variety of finishes like chrome and matte black
- Expertly crafted for long-lasting durability
- Easy-to-install design suitable for DIY and professionals
- Low-maintenance and a breeze to keep clean
- Luxurious, modern design
- Suitable for both residential and commercial use
- Perfect balance of style, functionality, and durability in one design
- Provides stability and balance for those with accessibility needs
- Maximum support means minimal assistance in the bathroom
- Enjoy the reassurance of ADA-compliance
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | ADA Complian |
|---|---|
| Collection | Custos |
| Height | 11" |
| Installation Type | Wall Mount |
| Length | 23-5/8" |
| Material | Stainless Steel |
| Promotional Code | Buy Now for Pre-Tariff Pricing |
| Width | 3.15625" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form