Search
Brigham Acrylic Double Ended Drop in Air Massage Tub - Right Side Motor - Made in USA
By: Randolph Morris
Item
RM72DI0AIR-1-S
Starting at:
$1,869.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy the relaxing benefits of the Brigham Air Massage Bathtub. This drop-in tub has a spacious soaking area that is lined with 60 air jets, providing a soothing massage during every bath. Control the multiple wave and pulse massage cycles from the built-in control panel or the included remote control.
OVERVIEW
- Pairs with products from the Brigham Collection
- Made in the USA
- Spacious ergonomic bathing area, designed for comfort
- Designed for comfortable two-person bathing
- Slip-resistant textured floor ensures safety when entering and exiting the bathtub
- Premium cast acrylic construction for long-lasting durability
- Easy to clean and highly durable
- Non-porous surface is resistant to dulling, scratching, and fading
- Color will not fade or lose its brilliance over time
- Pre-leveled support base for easy installation
- Perimeter air injectors for a full-body therapy that gently stimulates muscles and awakens senses
- Hygienic automated purge and dry system to reduce mold and bacteria build-up
- Includes remote blower kit with 25 ft. cabling and remote control
- Electronic control with wave and pulse modes
- Installation by an experienced plumber is recommended
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 72" |
|---|---|
| Certification | UL |
| Collection | Brigham |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Filled Weight | 846 lbs |
| Installation Type | Freestanding |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Requires | A GFCI protected, 120 volt, 15 amp, 60 Hz circuit with a service ground dedicated only to powering the bath |
| Shape | Oval |
| Style | Drop-In |
| Water Capacity | 78 gallons |
| Weight | 195 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form