Search
Axel Single Pendant Light
By: Randolph Morris
Item
RMGL988-1-C
$39.00
10% off with code END10
Ships in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Single-mount, single light
- Features a glass shade
- Available in different finishes to complement any style
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Bulb Base | E26 |
|---|---|
| Bulb Type | A15 |
| Certification | UL |
| Collection | Axel |
| Cord Length | 56-1/8" |
| Finish | Chrome |
| Installation Type | Ceiling Mount |
| Material | Iron |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Dimensions | 71" L x 5-1/8" W |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Requires | 1 lightbulb - not included |
| Switch Type | Hardwired |
| Watts | 100 Max |
| Weight | 3 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form