Search
Mila 67 Inch Cast Iron Slipper Clawfoot Tub Package - White / Chrome Feet & Fixtures
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE23
$1,990.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Enjoy continuous relaxation with the Mila Clawfoot Tub Package. The comfortable cast iron slipper tub has a vintage look with a truly modern feel. Emphasizing comfort, it has an extended backrest for soaking. The tub rests upon intricately detailed imperial feet, which add to the aesthetic of the tub.
OVERVIEW
- Package includes: 67-inch Cast Iron Slipper Clawfoot Tub, British Telephone Tub Faucet, Toe Tapper Pop Up Drain, and Supply Lines with Supply Stops.
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Mila |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Feet Type | Imperial |
| Filled Weight | 781 lbs |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Foot Finish | Chrome |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm |
| Height | 28-3/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 67" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 67" L x 28-3/8" H x 30" W |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 47-1/5" L x 17-4/5" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15" |
| Style | Clawfoot, Slipper |
| Tub Spout Flow Rate | 7.02 gpm at 60 PSI |
| Water Capacity | 58 gallons |
| Weight | 297 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form