Search
Vecelli 72 Inch Acrylic Alcove Bathtub - White
By: Aquatic
Item
7872620-WH-S
Starting at:
$1,069.00
15% off with code VIP15
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Create a bathroom space that evokes a feeling of calm with the luxurious Aquatic Vecelli bathtub. Designed to promote relaxation and ease, this classic alcove tub features an enveloping bathing well and slip-resistant textured floor to provide a safe and comfortable bathing experience. Indulge in the tranquility of the Aquatic Vecelli bathtub.
OVERVIEW
- Enveloppig bathing well design for optimal comfort
- Standard rough-in alcove installation
- Available in left or right hand drain configuration, makes it easy to fit into a variety of bathroom layouts
- Proudly made in the United States
- Slip-resistant textured floor for safety
- Premium cast acrylic surface
- Easy to clean and stain-resistant
- Sufficient deck space for bath essentials storage
- 10-Year Limited warranty for your peace of mind
- Sculpted armrests for extra comfort
- Ergonomic bathing well for long soaks
- Pre-leveled wood base makes installation easier
- One-piece bathtub with integrated tiling flanges simplifies installation and creates a seamless, cohesive look
- Accepts a standard waste overflow, use code-compliant 1.5" drain pipe (sold separately)
- CSA, IMPAO
- Deep sump height: 13.5in.
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Depth | 72" |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 20-1/4" |
| Installation Type | Alcove |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 72" L x 36" W x 19" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Tub Seating Area | 20-1/2" W x 51" L |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 13-1/2" |
| Style | Alcove |
| Water Capacity | 68 gallons |
| Weight | 165 |
| Width | 37 1/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form