Search
Laurent 60 Inch Cast Iron Double Ended Pedestal Tub Package - White / Chrome Fixtures
By: Randolph Morris
Item
SAVINGSPACKAGE38
$2,008.00
Up to 40% off – Discount included
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Laurent Pedestal Tub Package features the gorgeous Lauren Double Ended Tub. This bathtub combines a minimalist approach with an antique touch, creating an attractive tub that will fit any style bathroom. In addition to the freestanding tub, each package includes a freestanding tub faucet and lift and turn clawfoot tub drain.
OVERVIEW
- Package includes: 60 Inch Cast Iron Double Ended Pedestal Tub , Freestanding Tub Faucet, and Extended Lift & Turn Clawfoot Tub Drain
- Premium porcelain enamel over cast iron construction
- Excellent heat retention
- The hard surface is easy to clean, highly durable, and resistant to scratches
- Feet are shipped unattached. Feet are easy to install and feature adjustable levelers to stabilize the bathtub
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Laurent |
|---|---|
| Custom Painting Available | Yes |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Reversible |
| Faucet Centers | None |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Height | 24-5/8" |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 60" |
| Material | Cast Iron |
| Overall Dimensions | 60" L x 30" W x 24-5/8" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | Up to 40% off – Discount included |
| Tub Seating Area | 41-3/8" L x 18" W |
| Shape | Oval |
| Soaking Depth | 15" |
| Style | Double Ended, Freestanding |
| Water Capacity | 50 gallons |
| Weight | 397 lbs |
| Width | 30" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form