Search
59 Inch Kennedy Acrylic Walk-In Tub
By: Randolph Morris
Item
RMFZ505-59-S
Starting at:
$3,199.99
10% off with code JULY10
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The 59 Inch Walk-in Tub is not only a convenient, elegant touch to any bathroom -- it is also ADA compliant, making it possible for every member of your household to enjoy the luxury and relaxation of a freestanding tub. The 59 Inch Walk-in Tub is constructed from high-quality acrylic, which is naturally stain- and microbe-resistant, as well as durable to ensure long-term reliability. With a delicate fluted design and a bright white finish, this freestanding tub can enhance any bathroom aesthetic, additionally providing the peace of mind that comes with strident ADA standards. The 59 Inch Walk-in Tub includes low-step access with grab rails, a textured bottom to prevent slipping, and ADA-compliant seating, allowing anyone to bathe with minimal assistance and maximum comfort. Featuring a deep, double-ended design and perfectly suited for any-sized space, this walk-in is ideal for those with accessibility needs, those who are aging in place, and those who simply enjoy the indulgence of full-body soaking for their own self-care.
OVERVIEW
- Deep soaking design allows you to fully immerse yourself in warm, rejuvenating water
- Modern, freestanding shape creates a tranquil bathing experience just like your favorite spa
- Includes all the benefits of a full-sized soaking tub without sacrificing space
- Perfect for alcove spaces, this freestanding tub maximizes any-sized layout
- Textured bottom provides stability and prevents slipping.
- Low threshold, walk-in access increases safety during entry and exit
- Adheres to the strident Americans with Disabilities Act (ADA) standards for accessibility and comfort
- Ideal for individuals who might need extra support or accommodations while bathing
- Enables those with compromised mobility to bathe with minimal assistance
- Brilliant, high-gloss finish promises a pristine tub that does not scratch or fade
- Built to last, this tub's durable acrylic construction resists wear and tear
- Freestanding structure lets you alleviate joint and muscle pain with therapeutic soaking
- Comfortable seating creates a safer, more relaxing bathing experience
- Features adjustable, thermostatic controls for water temperature
- Fast, efficient, and complete drainage eases your exit from the tub
- Adds both elegance and functionality to any bathroom décor or style
- Ships Free - in 1-3 business days
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Kennedy |
|---|---|
| Custom Painting Available | No |
| Drain Finish | White |
| Drain Included | Yes |
| Faucet Centers | 12-3/8" |
| Feet Type | Freestanding |
| Finish | White |
| Fixture Finish | Chrome |
| Handle Style | Round |
| Handshower Flow Rate | 1.8GPM |
| Height | 29-1/2" |
| Inside Dimensions | 21-3/4" L x 21" W x 35 1/2" H |
| Installation Type | Freestanding |
| Length | 59" |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 59" L x 29-1/2" W x 39-3/4" H |
| Promotional Code | 10% off with code JULY10 |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 32-1/2" |
| Style | Walk-In |
| Tub Spout Flow Rate | 1.8 GPM |
| Walk-In Opening | 17 1/2" |
| Water Capacity | 63 gallons |
| Weight | 165 lbs |
| Width | 39 3/4" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form