Search
36 Inch Retro Fit Copper Single Bowl Apron Farmhouse Sink
By: Randolph Morris
Item
RMC23-S
Starting at:
$1,240.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Easily upgrade your kitchen with a retrofit copper sink. The retrofit design offers a shorter apron, allowing for installation without having to replace the existing cabinetry. Constructed from heavy-duty recycled copper, this farmhouse sink was hand-hammered by master artisans for a one of a kind look.
OVERVIEW
- Constructed of heavy-duty 99.91% pure copper
- Hand-hammered for a one of a kind look and design
- Easy to maintain, requiring only a soft cloth and mild soap
- Living copper finish will patina over time
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- View all Copper Samples here
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Size | 3 1/2" |
| Gauge | 14 |
| Inside Dimensions | 32-7/8" L x 17-7/8" W x 9" D |
| Installation Type | Undermount |
| Material | Copper |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 36" L x 22" W x 9" H |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
Product Features
Resources
Login and Registration Form