Search
24 Inch Wall Mount Fireclay Utility Sink - White
By: Randolph Morris
Item
RMXR2418
$289.00
10% off with code END10
Ships Free - in 1-3 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Infuse your kitchen with the timeless charm of our Fireclay Kitchen Sink. The smooth apron-front design radiates rustic elegance that perfectly complements the robust and durable fireclay construction. It features a deep basin that’s designed for optimal utility so you can handle everyday cleaning with ease. With its blend of vintage beauty and modern function, our Fireclay Sink promises to be a stunning centerpiece in your kitchen remodel.
OVERVIEW
- Curved Smooth Flat Front Fireclay Sink
- Constructed of heavy-duty fireclay for durability
- Features a uniform, non-porous surface that's resistant to scratches and stains
- Hand-poured fireclay construction may result in unique, slight variations
- We recommend the sink is on-site before measuring or cutting for countertops
- Lightweight hollow casting ensures easy installation
- Perfect for achieving a classic farmhouse aesthetic
- Deep basin to accommodate any task
- Smooth apron front design
- Available in a classic white finish
- Meticulously crafted for enduring resilience against scratches and chips
- Drop-in style for a seamless installation
- Comes without pre-drilled faucet holes
- Pair it with your favorite faucet to complete the look
- Designed with a center drain for convenience
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Basin Split | Single |
|---|---|
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3 1/2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 10" |
| Inside Dimensions | 16-9/16" D x 10" H x 22-2/5" W |
| Material | Fireclay |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 18" D x 10" H x 23- 4/5" W |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Width | 23.8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form