Search
Chelsea 66 Inch Double Ended Freestanding Bathtub - White
By: Maax
Item
105742-000-001-100
$2,164.00
15% off with code VIP15
Ships Free - In 5-10 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Discover the epitome of elegance with the MAAX Chelsea 6636 F freestanding bathtub, featuring a symmetrical rectangular design that combines straight and curved lines. The high gloss, non-porous acrylic surface offers durability and easy cleaning, while an inclined backrest and integrated armrests ensure unparalleled comfort. This luxurious bathtub is not only stylish but also practical, making it the perfect addition to your modern bathroom sanctuary.
OVERVIEW
- Tub can be drilled to suit customers faucet preference
- Symmetrical rectangular design
- Combines straight and curvaceous lines for an elegant design
- Proudly made in the United States
- Deck space for faucet installation and bathroom essentials storage
- Hygienic, non-porous surface for easy cleaning
- High gloss finish resistant to dulling, scratching, and fading
- Acrylic surface resistant to stains
- Inclined backrest and integrated armrests for optimal comfort
- 25-Year limited warranty for your peace of mind
- Spacious two-person bath with a deep bathing well
- Two-piece bathtub for an easy installation
- Comes with leveling legs for ease of installation
- Compatible with MAAX F2 Drain to save time and money on installation
- Above-the-floor-rough to allow for easy plumbing installation without having to relocate the existing drain
- CSA, IMPAO
- Deep sump height: 21.625in.
- Drain sold seperatly
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Depth | 66" |
|---|---|
| Drain Included | No |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 2" |
| Faucet Centers | None |
| Finish | White |
| Height | 24" |
| Length | 66" |
| Made In | United States |
| Material | Acrylic |
| Overall Dimensions | 66" L x 36" W x 24" H |
| Overflow | Yes |
| Promotional Code | 15% off with code VIP15 |
| Tub Seating Area | 45" L x 21-5/8" W |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 21-5/8" |
| Water Capacity | 70 gallons |
| Weight | 140 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form