Search
Loudon 32 x 60 AcrylX Alcove Three-Piece Shower
By: Laurel Mountain
Item
LM000526
Starting at:
$2,329.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Easy entry with low 4-in threshold that can accommodate a shower door, see item 743874, with integral comfort height seat, shelf and foot ledge
- 3 Stainless steel grab bars (field installed), stainless steel shower rod and chrome plated brass drain included
- Sturdy shower base with textured finish floor
- Simple, easy, 3-piece installation from the front or rear
- Full double thick ArmorCore reinforced walls for extra strength
- Premium, durable, acrylic/fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA
- Attractive, easy to clean, high gloss, tile finish with diamond highlight
- Made in the USA with a lifetime limited warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Loudon |
| Drain Included | Yes |
| Height | 77" |
| Includes | Shower base, walls, drain, grab bars, curtain rod |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Dimensions | 60" W x 32" D x 77" H |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 200 lbs |
| Width | 32" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form