Search
Deck Mount Clawfoot Tub Shower Enclosure with Gooseneck Faucet and Shower Head
By: Randolph Morris
Item
RM735-S
Starting at:
$740.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Set includes: Clawfoot Tub Faucet, Enclosure Ring & Supports, Riser Pipe, and choice of Shower Head
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Available Lengths | 48", 54", 60" |
|---|---|
| Ceiling Support Length | 30" |
| Faucet Centers | 3"-8-1/2" Tub Rim |
| Handle Style | Porcelain Lever |
| Material | Solid Brass |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Riser Diameter | 5/8" |
| Riser Length | 76" |
| Tub Spout Flow Rate | 6.9 gpm at 60 PSI |
| Wall Support Length | 10" |
| Shower Ring Dimensions | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form