Search
Duffield 30 x 60 AcrylX Alcove Three-Piece Tub Shower
By: Laurel Mountain
Item
LM000601
Starting at:
$2,417.13
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- 15-in threshold that can accommodate a shower door, and two shelves for soap and shampoo
- 3 stainless steel grab bars (field installed), and a stainless steel shower rod included
- Sturdy tub shower base with textured finish floor
- Simple, easy, 3-piece installation from the front or rear, shower ships assembled
- Double thick ArmorCore reinforced walls for extra strength
- Premium, durable, acrylic/fiberglass construction that meets or exceeds UPC, IPC, ANSI Z124.1, NAHB, HUD, FHA
- Attractive, easy to clean, high gloss, smooth finish
- Made in the USA with a lifetime limited warranty
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Duffield |
| Drain Size | 2" |
| Height | 71" |
| Includes | Shower base, walls, grab bars, curtain rod |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 30" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Overall Dimensions | 30" D x 60" W x 72" H |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 229 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form