Search
Amherst 60 x 34 AcrylX Alcove Center Drain Three-Piece Shower in White
By: Laurel Mountain
Item
6034SH2S3PSC064
$2,409.00
Ships free - In 10- 15 business days
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Easy entry with low 4-in threshold with integral comfort height seat, shelf and foot ledge
- 3 Stainless steel grab bars (field installed), chrome plated brass drain, and shower door included
- Simple, easy, 3-piece shower installation from the front or rear
- Full double ArmorCore reinforced walls for extra strength
- 1/4 inch thick clear glass door with brushed nickel finish offers a clean look and allows light to flow in
- High-quality rollers and silent guide eliminate rattling and smoothly glide the door open and closed
- Reversible header: one side round and one side flat; rounded towel bar for a clean and versatile look
- Safety features: header lock and panel anti-jump
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Amherst |
| Drain Included | Yes |
| Drain Location | Center |
| Finish | White |
| Glass Type | Clear |
| Height | 71" |
| Includes | Shower base, walls, door, drain, grab bars, curtain rod |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Made In | United States |
| Material | AcrylX |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Weight | 219 lbs |
| Width | 34" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form