Search
DreamLine QWALL-VS 32 - 36 inch W x 41 1/2 inch D x 76 inch H Acrylic Wall Kit
By: DreamLine
Item
SHBW-1536760
Starting at:
$530.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine QWALL-VS Backwall panels will transform the look of your shower or tub space. Our Backwall kits are a great alternative to expensive tile and add a modern look with a modern, vertical subway pattern. Featuring a DreamLine exclusive overlapping installation design, the acrylic panels are leak-proof, durable, easy to maintain and can be installed quickly and easily.
OVERVIEW
- Model Size: 41-1/2 in. D x 32-36 in. W x 76 in. H
- Configuration: Three Wall Alcove
- Perfect for remodeling – panels can be glued to existing walls or tile
- Attractive vertical subway tile pattern for a modern, trendy look
- Patented overlapping installation design for a seamless look
- Acrylic/ABS material for easy maintenance
- Install against a solid surface, such as wonderboard or greenboard (not directly to studs)
- Trim-to-size sidewall panels can be cut directly on-site
- One (1) Year Limited Manufacturer Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | QWALL-VS |
| Depth | 41-1/2" |
| Drain Included | No |
| Height | 76" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Acrylic |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 41-1/2 in. D x 32-36 in. W x 76 in. H |
| Weight | 71 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form