Search
Mason Hill Collection Clawfoot Tub Deck Mount English Telephone Faucet with Handshower
By: Randolph Morris
Item
RMH641-S
Starting at:
$399.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Mason Hill Collection Clawfoot Tub Faucet adds classic charm to your bathroom. Featuring an English telephone style hand shower, metal cross handles with porcelain inlays, and a traditional low spout, this deck mount faucet is perfect for your clawfoot or freestanding tub. The solid brass construction ensures the faucet is designed for everyday use.
OVERVIEW
- Complements the Mason Hill Collection
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Integrated hand shower with backflow preventer
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Mason Hill |
|---|---|
| Faucet Centers | 7" Tub Rim |
| Handle Style | Metal Cross |
| Handshower Flow Rate | 1.8 gpm at 80 PSI |
| Handshower Hose Length | 59" |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Type | Deck/Rim Mount |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Reach | 7" |
| Tub Spout Flow Rate | 7 gpm at 60 PSI |
Product Features
Resources
Login and Registration Form