Search
DreamLine Quatra Plus 32 1/8 inch D x 46 3/8 inch W x 72 inch H Frameless Hinged Shower Enclosure
By: DreamLine
Item
SHEN-1432460
Starting at:
$1,060.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The Quatra Plus is a frameless hinged shower enclosure with an exquisite modern design and sleek lines for an instant upgrade to any bathroom space. The Quatra Plus shines with obstruction-free designed brackets and luxury minimalist stainless steel hardware for a stunning look and superior quality. DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating provides superior protection from buildup and easy maintenance. Immerse yourself into an exquisite spa-like shower experience with the DreamLine Quatra Plus!
OVERVIEW
- Model Size: 32 1/8 in. D x 46 3/8 in. W x 72 in. H
- Walk-in Opening: 22 5/8 in.
- Configuration consists of Fixed Panel, Swing Door and Return Panel
- Adjustment: Up to 1/4 in. adjustment for out-of-plumb (uneven walls) on Fixed and Return Panels
- Patented L-bar support brackets provide an unobstructed look and structural support
- Premium 3/8 in. (10mm) thick certified tempered glass
- Reversible for a right or left door opening to fit your specific layout
- Matching SlimLine shower bases available in choice of White or Black (sold separately)
- IMPORTANT! Before making your shower door selection, make sure walls are finished with tile or other materials, for proper measurements
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Quatra Plus |
| Depth | 32-1/8" |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Hinged |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar and Knob(s) |
| Height | 72" |
| Installation Type | Corner |
| Length | 46-3/8" |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 1.5 |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 32-1/8" D x 46-3/8" W x 72" H |
| Walk-In Opening | 22 5/8" |
| Weight | 263 lbs |
| Width | 46 3/8" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form