Search
French Corner 34-1/2 Inch D x 34-1/2 Inch W x 72 Inch H Framed Sliding Shower Enclosure
By: DreamLine
Item
SHEN-8134340-S
Starting at:
$640.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine French Corner sliding shower enclosure is a perfect complement to a modern industrial bathroom style with a European vibe. The satin black window pane design and hardware finish will add bold style to any bathroom. The French Corner is designed for a corner installation providing an effective solution to maximize space. The four panel configuration includes two corner-opening sliding doors to create a spacious center walk through. Update the style in your bathroom with the French Corner sliding shower enclosure. DreamLine has the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Two sliding panels, with two stationary panels on sides meet to create corner walk through
- Perfect for smaller spaces where a swing door will not work
- JetGlaze glass pattern offers a unique mullion look without the metal framing
- Anodized aluminum wall profiles allow up to 1/2 in. adjustment per side for out-of-plumb (uneven walls)
- Quality certified clear tempered glass
- Full length magnetic door latch for water tight closure
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, acrylic back walls, etc.)
- Professional installation recommended
- Product Warranty: Limited 1 Year Warranty
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | French Corner |
|---|---|
| Door Type | Sliding |
| For use with | Corner Shower Base |
| Frame Type | Framed |
| Glass Thickness | 0.1562" |
| Material | Glass / Metal |
| Minimum Threshold Required | 1 |
| Width | 31" - 40" |
| Overall Dimensions | 34-1/2" W x 34-1/2" D x 72" H |
| Walk-In Opening | 20 3/8" |
| Weight | 89 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form