Search
DreamLine Enigma-Z 56 - 60 inch W x 76 inch H Frameless Sliding Shower Door
By: DreamLine
Item
SHDR-6260760
Starting at:
$1,320.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Enigma-Z is a fully frameless sliding shower door, tub door or enclosure is the epitome of sophistication, elegance and modern innovation, with a design that rivals custom glass. The Enigma-Z shines with stainless steel hardware for luxurious style and exceptional quality. Glass is treated with DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant coating for superior protection and easy maintenance. Choose DreamLine for the ultimate solution for your shower project
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 76 in. H
- Walk-In Opening: 22-26 in.
- Configuration consists of: Stationary Panel and Sliding Door
- Premium 3/8 in. (10mm) thick certified clear tempered glass
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Fully Frameless design for an open and spacious feeling
- Large wheel assembly creates effortless sliding action
- Stainless Steel top guide bar can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- ATTENTION! This model has NO adjustment for out-of-plumb (uneven) walls
- Reversible for a right or left door opening installation
- Anti-splash guard to prevent water spills
- Minimum threshold depth of 2 3/8 in. is required for proper installation
- Pictured SlimLine shower base is not included with this product (sold separately)
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Professional installation is required
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Enigma-Z |
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Sliding |
| Drain Included | No |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 76" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 2.375 |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56-60 in. W x 76 in. H |
| Style | Barnstyle |
| Walk-In Opening | 26" |
| Weight | 226 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form