Search
DreamLine Encore 56 - 60 inch W x 58 inch H Semi-Frameless Bypass Tub Door
By: DreamLine
Item
SHDR-1660580-S
Starting at:
$670.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Encore bypass sliding shower or tub door has a modern frameless look to make your shower the focal point of the bathroom. Encore's elegant bypass design provides smooth and quiet sliding operation, with the added convenience of accessing your shower space from either side. Choose the Encore bypass sliding shower door to give your bathroom applause-worthy style. DreamLine has the ultimate solution for your shower project.
OVERVIEW
- Model Size: 56-60 in. W x 58 in. H
- Walk-in Opening: 23 1/2 - 27 1/2 in.
- Configuration: Double sliding bypass design allows entry to the shower from left or right side
- DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Wall profiles accommodate up to 3/8 in. for out-of-plumb (uneven walls)
- Model can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation
- Two convenient towel bars double as handles on each panel
- Frameless glass design creates an open, airy feel
- Anodized aluminum guiderails and wall profiles
- IMPORTANT! All measurements should be taken only AFTER walls are finished (tile, back walls, etc.)
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty; Three (3) Year All Hardware Finishes Warranty.
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Collection | Encore |
|---|---|
| Door Configuration | Reversible |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| For use with | Alcove Bathtub |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Handle Style | Bar |
| Height | 58" |
| Installation Type | Alcove |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 2.25 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 56 - 60" W x 58" H |
| Walk-In Opening | 27 1/2" |
| Weight | 128 lbs |
Product Features
Resources
Login and Registration Form