Search
DreamLine Encore 32 inch D x 60 inch W x 78 3/4 inch H Semi-Frameless Bypass Shower Door and Shower Base Kit
By: DreamLine
Item
DL-7005
Starting at:
$1,170.00
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
The DreamLine Encore bypass sliding shower or tub door has a modern frameless look to make your shower the focal point of the bathroom. Encore's elegant bypass design provides smooth and quiet sliding operation, with the added convenience of accessing your shower space from either side. Choose the Encore bypass sliding shower door to give your bathroom applause-worthy style. DreamLine has the ultimate solution for your shower project. Glass is treated with DreamLine exclusive ClearMax water repellant and stain resistant coating for superior protection and easy maintenance.
OVERVIEW
- Kit includes: Encore Shower Door and SlimLine Shower Base
- Kit Size: 60 in. W x 32 in. D x 78 3/4 in. H; Walk-in Opening: 23 1/2 - 27 1/2 in.
- Shower Door Configuration: Double sliding bypass design allows entry to the shower from left or right side
- 5/16 in. (8mm) thick certified tempered glass; DreamLine exclusive ClearMax water and stain resistant glass coating
- Wall profiles accommodate up to 3/8 in. for out-of-plumb (uneven walls); Model can be trimmed up to 4 in. for width adjustment
- Specially designed rollers create a smooth, quiet gliding operation; Two convenient towel bars double as handles on each panel
- Frameless glass design creates an open, airy feel; Anodized aluminum guiderails and wall profiles
- SlimLine Single Threshold Shower Base: Low profile threshold design for easy entry and exit
- Slip-resistant textured floor pattern for safe showering; Reinforced with fiberglass for durability
- Integrated tile flange for water leak prevention; Glossy acrylic finish is scratch and stain resistant
- Drain opening fits any standard 2 in. compression fitted drain (drain not included)
- cUPCÂ certified; Direct to stud installation
- Professional installation recommended
- Lifetime Limited Warranty for shower door and base; Three (3) Year Limited Warranty for All Hardware Finishes.
- Professional installation recommended
- Click here for Freight Delivery Instructions
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Certification | cUPC |
|---|---|
| Collection | Encore |
| Depth | 32" |
| Door Handle Position | Left or Right |
| Door Type | Bypass |
| Drain Included | No |
| Drain Size | Drain opening fits any standard 2 in. compression fitted drain (drain not included)" |
| Frame Type | Semi-Frameless |
| Glass Thickness | 5/16" |
| Glass Type | Clear |
| Handle Style | Bar |
| Height | 78-3/4" |
| Installation Type | Alcove |
| Length | 60" |
| Material | Tempered Glass |
| Minimum Threshold Required | 5/16" |
| Width | 51" - 60" |
| Overall Dimensions | 32" D x 60" W x 78-3/4" H |
| Shape | Rectangular |
| Walk-In Opening | 27 1/2" |
| Weight | 201 lbs |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form