Search
Widespread Bathroom Sink Faucet - Metal Cross Handles
By: Randolph Morris
Item
RMNAB325MC-PB-S
Starting at:
$289.00
10% off with code END10
Free Shipping Eligible - Select option for availability
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
Randolph Morris delivers a beautiful faucet and comfortable cross handles with porcelain accents with this widespread bathroom sink faucet. The shapely spout and matching pop-up drain offer a stylish design for your pedestal sink, console sink, or bathroom vanity.
OVERVIEW
- Solid brass construction ensures durability and reliability
- Premium finish resists tarnishing and corrosion
- Ceramic quarter-turn valves offer a smooth, drip-free operation
- Free Shipping on all orders!
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| Escutcheon Diameter | 2-1/2" |
|---|---|
| Faucet Centers | 8" - 12" |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Handle Style | Metal Cross |
| Height | 3" |
| Installation Type | Widespread |
| Overall Height | 3" |
| Promotional Code | 10% off with code END10 |
| Spout Reach | 5-5/8" |
| Valves | Ceramic quarter turn |
Product Features
Resources
Login and Registration Form