Search
DreamLine DreamStone 36 inch D x 36 inch W x 5 1/2 inch H Corner Drain Neo-Angle Shower Base in White
By: DreamLine
Item
B3DS3636XXC0001
$749.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
DESCRIPTION
DreamStone authentic solid surface shower bases feature an easy-to-clean, non-porous surface that resists mold and mildew. The solid color runs completely throughout the material for long-lasting durability and easy maintenance. Slip-resistant pebble pattern provides additional safety and resists mold and mildew.
OVERVIEW
- Model Size: 36 in. D x 36 in. W x 5 1/2 in. H
- Base Type: Neo-Angle (2-Wall Corner)
- Drain Location: Corner (See technical drawing for exact location)
- Compression-molded solid surface material allows for easy maintenance and lasting beauty
- White color runs completely through the material, so it will not wear away
- Installation: Direct to studs (Unfinished walls: Prior to backerboard, cement board, etc.)
- Slip-resistant pebble pattern provides additional safety and resists mold and mildew
- Fit-Flo integral drain provides easy installation and fits standard size plumbing
- Professional installation is required
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| California Prop 65 Warning | No |
|---|---|
| Collection | DreamStone |
| Depth | 36" |
| Drain Included | No |
| Drain Location | Corner |
| Finish | White |
| Height | 5-1/2" |
| Installation Type | Corner |
| Made In | United States |
| Material | Solid Surface |
| Shape | NeoAngle |
| Size | 36 x 36 |
| Weight | 35 lbs |
| Width | 36" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form