Search
DreamStone 32 in. D x 60 in. W x 4 5/16 in. H Single Threshold Shower Base in White
By: DreamLine
Item
B1DS6032XS
Starting at:
$1,059.99
(select options to change details)
PRODUCT DETAILS
OVERVIEW
- Model Size: 32 in. D x 60 in. W x 4 5/16 in. H
- Base Type: Single Threshold (3-Wall Alcove)
- Compression-molded solid surface material allows for easy maintenance and lasting beauty
- White color runs completely through the material, so it will not wear away
- Installation: Direct to studs (Unfinished walls: Prior to backerboard, cement board, etc.)
- Slip-resistant pebble pattern provides additional safety and resists mold and mildew
- Fit-Flo integral drain provides easy installation and fits standard size plumbing
- Professional installation is required
- Lifetime Limited Manufacturer Warranty.
- Eligible for Free Shipping on orders $99+
- Important: Item must be inspected within 48 hours of receipt
SPECIFICATIONS
(select options above to update)
| California Prop 65 Warning | No |
|---|---|
| Collection | DreamStone |
| Depth | 32" |
| Glass Thickness | 3/8" |
| Height | 4-5/16" |
| Made In | United States |
| Material | Solid Surface |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 55 |
| Width | 60" |
Product Features
Resources
Login and Registration Form